Właściwości i zastosowanie ziemi okrzemkowej w kosmetyce

Ziemia okrzemkowa – oczyszcza, działa przeciwzapalnie, wzmacniająco i regenerująco. W naturalny sposób poprawia stan przewodu pokarmowego, naczyń krwionośnych, naszej skóry, włosów i paznokci. Sprawdź jak i dlaczego można ją wykorzystać w kosmetyce.

Ziemia okrzemkowa zwana diatomitem to mineralna skała osadowa, która zbudowana jest głównie z pancerzyków okrzemek (jednokomórkowych glonów). Jest bogata w krzem, ma działanie oczyszczające i znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i rolniczym.

Diatomit w kosmetyce – od wewnątrz

W kosmetyce ziemia okrzemkowa stosowana jest w celu poprawy kondycji i wzmocnienia stanu skóry, włosów i paznokci. W tym celu możemy ją stosować zarówno wewnętrznie, w postaci roztworu do picia, jak i zewnętrznie, w postaci maseczek, peelingów, zasypek, soli do kąpieli itp.

Roztwór ziemi okrzemkowej ma doskonałe właściwości detoksyfikacyjne, oczyszcza nasz organizm m.in. z toksyn, metali ciężkich i pasożytów. Dodatkowo reguluje pracę jelit, wspiera funkcjonowanie wątroby oraz poprawia stan ścian naczyń krwionośnych. Oczyszczony organizm, sprawnie działający przewód pokarmowy i układ krążenia to nie tylko lepsze samopoczucie, ale również poprawa wyglądu skóry, włosów i paznokci. W ten sposób oprócz tego, że usuwamy substancje dla nas szkodliwe, to poprawiamy wchłanianie składników odżywczych, drogocennych witamin i minerałów oraz ich transport wraz z krwią do wszystkich komórek naszego ciała.

Ziemia okrzemkowa na cerę

Ziemia okrzemkowa jest bardzo bogatym źródłem dobrze przyswajalnego krzemu, który:

  • odgrywa szczególną rolę w funkcjonowaniu i tworzeniu tkanki łącznej, jest niezbędny dla dobrej kondycji skóry oraz bierze udział w tworzeniu kolagenu,
  • brak krzemu powoduje przesuszenie naskórka oraz wiotczenie skóry i zmarszczki,
  • zbyt mała ilość krzemu może przyczyniać się również do pojawienia się chorób dermatologicznych jak trądzik pospolity, czy różowaty,
  • przy niedoborze tego pierwiastka obniża się odporność skóry, przez co wszystkie podrażnienia, zmiany skórne goją się znacznie dłużej.

Z jednej strony powinniśmy zadbać o to by dostarczać ten pierwiastek do naszego organizmu. I w tym celu doskonale sprawdzi się pity regularnie roztwór ziemi okrzemkowej. Z drugiej strony możemy wykorzystać ziemię okrzemkową do przygotowania np. masek i peelingów, aby wesprzeć naszą cerę od zewnątrz.

Peelingi z ziemi okrzemkowej

Peelingi skutecznie oczyszczą naszą skórę z zanieczyszczeń i martwego naskórka, zmiękczą ją i wygładzą. Są łagodne, można je stosować nawet na suchą, wrażliwą skórę. W maseczkach wykorzystamy właściwości oczyszczające, wzmacniające i regenerujące diatomitu. Dla osób o tłustej i mieszanej cerze ważne będzie działanie oczyszczające, redukujące serum, ale bez uczucia maski i ściągania skóry. W przypadku cery normalnej i suchej maseczka z ziemi okrzemkowej doskonale nawilży i wzmocni skórę.

Maseczki z ziemi okrzemkowej

Maseczki będą również ratunkiem dla suchej, spękanej skóry dłoni i stóp. Ponadto krzem skutecznie leczy stany zapalne, łagodzi podrażnienia, wspomaga zasklepianie się ran i ich gojenie. Dlatego diatomit jest też dobrym naturalnym sposobem na zmiany skórne jak egzema, wysypki, łuszczyca, świąd, ropnie, czyraki, trądzik, owrzodzenia, odleżyny, oparzenia czy odmrożenia.

Ziemia okrzemkowa na włosy i paznokcie

Niedobory krzemu sprawiają, że nasze włosy stają się cieńsze, słabsze, zaczynają wypadać i tracą połysk, a paznokcie rozdwajają się i stają się łamliwe. Prawidłowy poziom tego minerału ograniczy wypadanie włosów wzmacniając cebulki i przyspieszając ich wzrost. Ponadto wzmocni płytkę paznokciową zapobiegając jej rozdwajaniu i łamaniu się.

Ziemia okrzemkowa w kosmetyce – stosowanie

Pamiętajmy, aby wykorzystywać spożywczą ziemię okrzemkową. Tylko taka będzie dla nas bezpieczna. Przygotowując roztwór do picia zacznijmy od rozpuszczenia 1 łyżeczki diatomitu w szklance wody. Dawkowanie jest uzależnione od indywidualnych potrzeb i reakcji organizmu. Zaleca się stopniowe zwiększanie spożywanej ilości co tydzień. Należy obserwować reakcje swojego ciała. Jeśli wystąpią objawy grypopodobne, może to oznaczać, że organizm oczyszcza się zbyt szybko. Zaleca się wówczas zmniejszenie dawki i po pewnym czasie ponowne stopniowe jej zwiększanie.

Peeling z ziemi okrzemkowej

Peeling o właściwościach złuszczających, oczyszczających i wygładzających przygotujemy mieszając 1-2 łyżeczki ziemi okrzemkowej z jogurtem naturalnym lub żelem do mycia twarzy. Tak przygotowany wmasowujemy w skórę, a następnie spłukujemy letnią wodą.

Maseczka regenerująca

Do sporządzenia maseczki regenerującej potrzebujemy 0,5-1 łyżeczki diatomitu, łyżeczkę mąki owsianej lub ryżowej i jogurt naturalny (ilość zależy od tego jaką konsystencję maski lubimy). Wymieszane składniki nakładamy na skórę (w przypadku twarzy omijamy okolice oczu) i pozostawiamy na 10-20 minut, a następnie zmywamy letnią wodą. Maseczka może spowodować lekkie zaczerwienienie skóry utrzymujące się przez kilkanaście minut. Nadaje się do każdego rodzaju cery, ma działanie nawilżające, poprawiające koloryt i kondycję skóry, regenerujące i przyspieszające gojenie.

Maseczka z ziemi okrzemkowej

Mieszając ziemię okrzemkową (5 łyżek) z oliwą (2 łyżki) i ciepłą wodą (3 łyżki) przygotujemy maskę do spękanej skóry dłoni lub stóp. Nakładamy ją na umytą i osuszoną skórę, pozostawiając na niej na ok. 20-25 minut. Taka maska zmiękczy naskórek, nawilży i przyspieszy regenerację. Z kolei mieszając diatomit z oliwą (po 0,5 łyżeczki) i kilkoma kroplami soku z cytryny sporządzimy doskonałą pastę do polerowania paznokci. Wygładzi ona w bezpieczny sposób płytkę paznokciową, nabłyszczy ją i zmiękczy skórki wokół paznokci. Taką pastę możemy stosować 1-2 razy w tygodniu masując paznokcie bardzo delikatnie.

Ziemia okrzemkowa do kąpieli

Ziemię okrzemkową możemy również wykorzystać do kąpieli, mieszając ją z solą morską ( w stosunku 5:3 łyżek). Taka kąpiel raz w tygodniu przez 15 minut poprawi krążenie i jędrność skóry, nawilży ją oraz pozwoli odpocząć zmęczonym nogom. Ułatwi również wchłanianie kosmetyków stosowanych po kąpieli.

Zasypka z ziemi okrzemkowej

Ziemię okrzemkową możemy również stosować w formie zasypki na grzybicę stóp i paznokci, czy też w przypadku nadmiernego pocenia się stóp.

Podobne wpisy