naturalne domowe ocet jabłkowy na trądzik

Domowy tonik z octu jabłkowego na trądzik i zmarszczki

Tonik z octu jabłkowego – prosty do przyrządzenia, tani, a w dodatku bez zbędnej chemii. Dowiedz się, jak w łatwy sposób zadbać o skórę swojej twarzy z użyciem octu jabłkowego, który nie dość, że doda skórze blasku, nawilży i pomoże w walce z trądzikiem, to jeszcze zwalczy drobne zmarszczki i przebarwienia.

Pewnie większość z Was ma w swojej toaletce tonik. I słusznie. Tonik pozwala przywrócić właściwe pH skóry. Używamy go po demakijażu, a przed użyciem kremu.  Jest on elementem właściwej pielęgnacji naszej skóry.

Jak wykorzystać cud natury, którym jest ocet jabłkowy do pielęgnacji naszej skóry? Przyjrzyjmy się jego właściwościom.

Ocet jabłkowy:

  • ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu pomaga zwalczać niechciany trądzik,
  • zwalcza drobne zmarszczki i działa odmładzająco na skórę,
  • nawilża, wygładza, ujednolica koloryt,
  • zwalcza przebarwienia,
  • zawiera witaminy i minerały,
  • usuwa martwy naskórek,
  • zmniejsza pory,
  • zapewnia właściwe pH skóry,
  • normalizuje produkcję sebum, czyli zapobiega zarówno nadmiernemu przesuszeniu, jak i łojotokowi.

Jak przyrządzić tonik z octu jabłkowego?

Do przygotowania najprostszego toniku z octu jabłkowego (co nie oznacza najgorszego) potrzebujemy jedynie dwóch składników:

  • wody,
  • octu jabłkowego.

Zazwyczaj poleca się sporządzenie toniku w proporcjach 2:1. Czyli na szklankę wody przypada pół szklanki octu jabłkowego.
Warto jednak zacząć od mniejszego stężenia (np. 5:1). Z czasem, gdy skóra przywyknie do octu jabłkowego, można zwiększyć stężenie.
Sprawdź najpierw, jak Twoja skóra zareaguje na tonik z octu jabłkowego!

Czasami niektórzy mogą dostać zaczerwienienia na skutek kontaktu skóry z octem jabłkowym.  W związku z tym warto najpierw wypróbować tonik na innym niż twarz kawałku skóry (np. na dłoni).
Warto dodać, że tego toniku nie musimy przechowywać w lodówce. Ocet jest bowiem naturalnym konserwantem.

Tonik z octu jabłkowego i zielonej herbaty

Inną odmianą toniku z octu jabłkowego jest wersja, w której woda zastąpiona jest zieloną herbatą. Zielona herbata ma działanie silnie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, redukuje zaczerwienienie i zmarszczki.

Sposób przyrządzenia:

Potrzebujemy:

  • ¾ filiżanki mocno zaparzonej zielonej herbaty,
  • ¼ filiżanki octu jabłkowego.

Zaparzamy zieloną herbatę i czekamy aż ostygnie. Odcedzamy, a następnie mieszamy z octem jabłkowym. Najlepiej wykorzystać do tego jakieś szklane naczynie, choćby sparzony słoiczek.

Zieloną herbatę możemy zastąpić rumiankiem. Sprawdzi się on bardziej w przypadku skóry wrażliwej.

Spotkałam się z opinią, że tę wersję toniku powinniśmy przechowywać w lodówce, maksymalnie 2 tygodnie.

Jaki ocet jabłkowy użyć?

Nie pierwszy raz o tym wspominam i pewnie nie ostatni. Najlepiej oczywiście przygotować taki ocet samodzielnie. Jeżeli jednak nie chce nam się bawić w Master Chefa, możemy kupić ocet jabłkowy w sklepie.

Zwróćmy jednak uwagę, żeby był to ocet jabłkowy organiczny. Warto mieć taki ocet w domu, ponieważ przyda się nam on w wielu innych przypadkach.

Podsumowanie

Ocet jabłkowy od dawna jest stosowany jako naturalny tonik zdrowotny. Jest szanowany za swoje naturalne działanie detoksykacyjne, alkalizujące i równoważące cały organizm. W rezultacie może pomóc poprawić ogólny stan zdrowia i złagodzić objawy niektórych dolegliwości. Ocet jabłkowy jest naturalnie bogaty w witaminy, minerały i enzymy, które promują dobre zdrowie, w tym żelazo, kwas octowy, magnez, wapń i probiotyki.

Może być również korzystny dla trawienia i łagodzenia zgagi ze względu na jego alkalizujący wpływ na jelita. Regularne stosowanie octu jabłkowego w jego surowej postaci może pomóc stymulować lepsze trawienie i wchłanianie składników odżywczych.

Podobne wpisy