kosmetyk dla dzieci

Eko kosmetyki dla dzieci – jakie warto wybierać?

Tylko naturalne kosmetyki do pielęgnacji niemowląt gwarantują nam, że skóra naszego dziecka uniknie kontaktu ze szkodliwa, alergenna chemią. Często zastanawiamy się jak w pielęgnacji dzieci radziły sobie nasze babcie i prababcie, nie mając dostępu do tych wszystkich nowoczesnych produktów kosmetycznych i higienicznych. Okazuje się nie tylko, że radziły one sobie świetnie ale i z korzyścią dla zdrowia swoich pociech. Z ich mądrych rozwiązań korzystają nie tylko mamy na całym świecie ale i całe koncerny kosmetyczne.

Jeżeli decydujemy się na zakup gotowego kosmetyku musimy kierować się jedną, prostą zasadą – im mniej substancji jest wymienionych w składzie produktu – tym lepiej. Nie dajmy się nabrać na napis „naturalny”, czy „ziołowy”, zawsze czytajmy etykiety! Należy szczególnie zwrócić uwagę na odczyn kwasowości kosmetyku czyli pH. Najlepsze kosmetyki to te, których pH jest zbliżone do odczynu ludzkiej skóry to jest pH 5,5. Taki kosmetyk daje gwarancję, że w kontakcie z nim nie zostanie naruszona specjalna lipidowa powłoczka ochraniająca skórę.
Gotowe Eko kosmetyki można łatwo zakupić na stronach ekologicznych sklepów internetowych.

Co można zrobić w domu?

Jak możemy się domyślać, jeszcze w nie dawno kobiety były wręcz zmuszone do produkcji większości kosmetyków w domu. Idąc za ich przykładem gwarantujemy sobie nie tylko podreperowanie domowego budżetu. Kosmetyki, które wyprodukujemy same będą w 100% naturalne, bez zbędnych, szkodliwych związków chemicznych i potencjalnych alergenów.

Aby samemu wykonać artykuły higieniczne możemy korzystać z domowych zasobów lub zdecydować się na zakup półproduktów. Jedna z popularnych stron z ofertą półproduktów jest internetowa strona mazidla.com. Znajdziemy też na niej receptariusz z dokładnym opisem proporcji i sposobu wykonania danych kosmetyków.

Mydło bez mydła, oliwa z oliwek…

Co możemy stosować do kąpieli dla naszych pociech, zwłaszcza tych najmniejszych, aby nie narażać ich na niebezpieczne związki chemiczne? Mamy kierujące się ekologią zalecają w tej dziedzinie korzystanie z naparów z ziół – głównie z rumianka, dodatek do kąpieli mleka koziego, bądź tez mleka kobiecego. Jeżeli skóra maluszka jest podrażniona dobrze jest dodać do kąpieli nieco mąki ziemniaczanej lub przygotować dziecku kąpiel z dodatkiem wywaru z siemienia lnianego.

Do nawilżania skóry po kąpieli najbardziej zalecane są naturalne olejki roślinne bądź oliwa z oliwek. W tej dziedzinie rządzi zasada – „nie smarować skóry niczym, czego by się nie zjadło”. Należy pamiętać też o częstym wpływie alergennym jaki mają popularnie kupowane przez nas proszki do prania. Do prania dziecięcych ubranek zaleca się stosowanie orzechów piorących. Z myślą o ochronie wrażliwej, niemowlęcej pupy warto zainwestować w pieluszki wielorazowe. Są one też pomocne we wcześniejszej nauce korzystania z toalety.

Najpopularniejsze przepisy na dziecięce Eko kosmetyki

 

    • Emulsja do kąpieli:

Szklanka mleka, ⅓ szklanki otrębów owsianych, ⅓ szklanki skrobi kukurydzianej, kilka kropli olejku np. rumiankowego – zamieszać.

    • Szampon:

Pół szklanki startego na tarce, szarego mydła rozpuścić w pół litra ciepłej wody destylowanej lub pół litra odwaru ziołowego, dodać łyżeczkę oliwy lub olejku eterycznego.

    • Puder:

Zamiast kupnego pudru, do pielęgnacji pupy maluszka użyć można z powodzeniem mąki ziemniaczanej. Sprawdzają się w tej roli tez drobno zmielone zioła – lawenda i rumianek – po jednej łyżce.

    • Oliwka:

Szklanka oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron, cztery krople lawendowego (lawenda działa uspokajająco) lub rumiankowego (kiedy skóra niemowlęcia jest zaczerwieniona lub odparzona), kapsułka witaminy E

    • Chusteczki czyszczące:

W roli chusteczek służyć może ręcznik papierowy, bądź po prostu pielucha tetrowa.
Aby wykonać płyn czyszczący należy połączyć: pół szklanki wyciągu z rumianku z pół szklanki oliwy z oliwek, dodać do tego 2 szklanki wody. Tak przygotowany płyn po użyciu, należy odstawić do lodówki w zamkniętym pojemniku. Płyn ten może być używany i przechowywany przez kilka dni.

Podobne wpisy