Na czym polega joga twarzy?
Do jej praktykowania przyznaje się wiele gwiazd, ale koniecznie zaznaczmy, że dotarła już pod strzechy… Joga twarzy cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko ze względu na swój dobroczynny wpływ na kondycję skóry, ale również z powodu właściwości relaksujących. Regularnie powtarzane ćwiczenia wpłyną na twoją skórę lepiej niż niejeden krem przeciwzmarszczkowy czy ujędrniający. Co dokładnie daje joga twarzy? Na czym polegają ćwiczenia?
Ponieważ joga twarzy nadal jest nowością, wiele osób przed rozpoczęciem samodzielnych ćwiczeń kontaktuje się z instruktorem. Zaprezentuje on jak prawidłowo wykonywać jogę twarzy. Możesz także skorzystać z przykładowych tutoriali – wystarczy wyszukać ćwiczenia jogi twarzy na YouTube.
Na czym polega joga twarzy?
Czym właściwie jest ten szczególny rodzaj jogi? Mogłoby się wydawać, że to przede wszystkim odpowiednio dobrane ćwiczenia twarzy, jednak takie podejście stanowiłoby nadmierne uproszczenie. Holistyczny system bazuje na technikach klasycznej jogi i ajurwedy. Najważniejsze w jodze twarzy jest całościowe spojrzenie na organizm, który sygnalizuje swoje niedomagania i deficyty także na twarzy.
Przykłady? Kiedy często pochylasz twarz nad telefonem czy klawiaturą, skóra wiotczeje, a tkanki opadają. Szyja traci jędrność i powstaje podwójny podbródek. Joga pozwala napiąć skórę i dopracować owal twarzy. Nie oczekuj jednak natychmiastowych efektów – tu liczy się systematyczność i długofalowe podejście.
Czy joga twarzy działa?
Omawiane ćwiczenia angażują wszystkie mięśnie twarzy. Czy wiesz, że jest ich ponad pięćdziesiąt? Każdy mięsień można ćwiczyć, podobnie jak inne znajdujące się w każdej innej partii ciała. Regularny trening powiększa ich objętość, naprzemiennie napinając i rozluźniając. Przy okazji poprawia się krążenie krwi, co wpływa na naturalne napięcie i rozświetlenie skóry. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mięśni twarzy przywracają młody wygląd, co potwierdza redukcja zmarszczek – także tych kłopotliwych, jak zmarszczki wokół ust czy w kącikach oczu.
Kiedy możesz liczyć na pierwsze efekty praktykowania jogi twarzy? To kwestia indywidualna, najczęściej jednak pozytywne zmiany widać po ok. 2-3 tygodniach.
Jak przygotować się do ćwiczeń?
Ogromnym plusem jogi twarzy jest to, że do regularnych ćwiczeń nie potrzebujesz ani specjalnego miejsca, ani okoliczności. Działać możesz wszędzie, o każdej porze: w samochodzie, stojąc w korku, podczas wieczornego oglądania telewizji czy przed zaśnięciem. Oczywiście, na początku potrzebować będziesz większego skupienia – później jednak systematyczne ćwiczenia zaczną przychodzić ci odruchowo. Wystarczy tylko kilka minut.
Zanim zaczniesz ćwiczyć, popracuj nad rozgrzaniem i rozluźnieniem twarzy. Możesz wykonać delikatny masaż przy użyciu oliwki lub kremu. Podkreślmy w tym miejscu holistyczne podejście: joga twarzy ma wpłynąć na całe ciało, dlatego przybierz odpowiednią postawę. Wyprostuj kręgosłup, niezależnie od tego, czy stoisz, siedzisz czy leżysz. Postaraj się znaleźć w ciele symetrię.
Popularnym sposobem rozluźnienia, który możesz wykorzystać w części przygotowawczej, jest przymknięcie oczu, rozchylenie szczęki i poruszanie nią w obie strony. Następnie postaraj się przez kilka minut nie poruszać jakimkolwiek mięśniem, by znaleźć wyciszenie. Możesz dodatkowo zamknąć oczy lub wpatrywać się w przyjemny widok za oknem.
Teraz możesz już zacząć ćwiczenia. Na początku warto działać przed lustrem, by śledzić kolejne kroki.