Z mocą natury – włos Ci z głowy nie spadnie!
W kosmetykach możemy znaleźć mnogość składników pochodzenia roślinnego – prosto z polskiej łąki! Poniżej przedstawiam Wam kilka z nich. Zacznijmy od tych do pielęgnacji włosów…
Szampon objętość i wzmocnienie zawiera w swym składzie pospolity gatunek rośliny z rodziny jasnowatych – jasnotę biała (Lamium album L.) Kształtem liści i ogólnym wyglądem roślina przypomina pokrzywę, stąd też pochodzą jej ludowe nazwy tj.: biała pokrzywka, głucha pokrzywa czy martwa pokrzywa. Nie parzy jednak. Lubi porastać nad brzegami rzek, w parkach, przy rowach, w zaroślach, czasami na skrajach lasów.
Kolejnym dobroczynnym składnikiem Szamponu Objętość i Wzmocnienie jest babka płesznik (Plantago psyllium L.) Roślina ta pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, w Polsce nie rośnie dziko, jest tu czasem uprawiana. Jej bliskimi krewnymi pospolicie występującymi w naszym kraju są: babka zwyczajna (Plantago maior L.)oraz babka lancetowata (Plantago Jasnota wykazuje działanie regulujące i wiążące, przywraca naturalny balans pH, wspomaga rozszerzenie porów skóry, dla ich lepszego oczyszczenia. Wyciąg z kwiatów jasnoty stosowany jest do produkcji delikatnych szamponów z przeznaczeniem dla włosów jasnych, osłabionych, cienkich z rozdwajającymi się końcówkami.
lanceolata L.). Wyciąg z nasion babki zawiera m.in. śluzy, garbniki, flawonoidy, polisacharydy, sole mineralne, białka. Napar stosowany jest zewnętrznie do okładów na skórę i oczy przy stanach zapalnych, atopowym zapaleniu skóry, suchości skóry, trądziku różowatym i łuszczycy. Zapobiega wysychaniu skóry, dobrze nawilża i odżywia skórę, ujędrnia, tworzy na skórze ochronny mikrofilm zapobiegając łuszczeniu się naskórka. W szamponach wyciąg z nasion babki wyraźnie pogrubia włosy, dodaje im objętości oraz blasku. Polecany do włosów przetłuszczających się lub ze skłonnością do łupieżu i wypadania.
Kozieradka pospolita inaczej zwana lekarską (Trigonella foenum-graecum L.) jest składnikiem Szamponu Regeneracja. Jej ludowe nazwy to m.in.: greckie siano, kozioroźnik czy boża trawka. Do Polski roślina ta została sprowadzona i przejściowo dziczeje z upraw do środowiska naturalnego. Nasiona kozieradki są pozyskiwane ze względu na dużą zawartość śluzu polisacharydowego, zawiera także: tłuszcze, białka roślinne, flawonoidy oraz witaminy: PP, F, D. Ekstrakt z nasion kozieradki stymuluje mieszki włosowe do wzrostu, powoduje widoczne zagęszczenie włosów oraz mniejsze ich wypadanie. Roślina ta wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym do produkcja maseczek do pielęgnacji cery zniszczonej, przewrażliwionej i suchej, a także do cery z problemami trądzikowymi.
W Szamponie Łagodność, Blask, Wzmocnienie odnaleźć możemy kolejne dary natury tj.: tymianek, miętę, mydlnicę czy lukrecję. Macierzanka tymianek (Thymus vulgaris L.) powszechnie kojarzona jako przyprawa posiada nieocenione właściwości pielęgnujące włosy. Ekstrakt z tymianku wykazuje właściwościantyseptyczny i tonizujący, chroni włosy przed wypadaniem, wzmacnia słabe cebulki włosowe. Dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu oraz przeciwbakteryjnemu stosowany jest w preparatach do cery trądzikowej.
Medycyna potwierdza, że tymianek przydaje się w usuwaniu problemów skórnych na głowie, łagodzi podrażnienia, a w połączeniu z innymi składnikami, eliminuje łysienie. Często tymianek dodaje się do past, płynów oczyszczających jamę ustną. Łagodzi nieświeży oddech. Główny składnik tymianku to tzw. tymol. Ma on wpływ na hamowanie większości zapaleń. Dentyści zalecają go podczas zabiegów profilaktycznych gdyż doskonale walczy z próchnicą. Macierzanka tymianek jest rośliną uprawianą, jednak na naszej łące nie brak jej „dzikiej” siostry: Macierzanki piaskowej (Thymus serpyllum L.), która wykazuje podobne działania lecznicze jak tymianek.
Kolejnym zbawiennym dla naszych włosów gatunkiem rośliny jest Mięta pieprzowa in. mięta lekarska (Mentha ×piperita L.). Jest rośliną uprawną, czasem dziczejącą, mieszańcem dwóch pospolitych gatunków dzikich flory polskiej: mięty nadwodnej oraz zielonej. Woda z mięty wykazuje właściwości antyseptyczne, odświeżające, nadaje włosom blask. Płukanka z mięty idealnie nadaje się do pielęgnacji włosów kruchych, słabych i mało elastycznych, a także wtedy, gdy skóra głowy jest mocno przesuszona. Zawarty w jej zielu mentol ma właściwości antybakteryjne, dlatego używany jest w produkcji past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Poza tym, olejek z mięty pieprzowej jest popularnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji ciała: kremów do masażu, dodatków do kąpieli, itp. Mięta dzięki zawartości mentonu znalazła także zastosowanie w branży perfumeryjnej- jej lekko pikantny i orzeźwiający zapach odpręża umysł, uwalnia od stresu i poczucia zmęczenia, zwalcza depresję i łagodzi nerwy.
W składzie Szamponu Łagodność, Blask, Wzmocnienieznaleźć możemy także mydlnicę lekarską (Saponaria officinalis L.). Naturalnym obszarem występowania tej rośliny jest Europa, Azja i Afryka Północna, ale rozprzestrzeniła się także w innych rejonach świata. W Polsce występuje pospolicie na niżu, jest także uprawiana. Mydlnica jest gatunkiem dobrze znanym od wielu wieków- już nasi słowiańscy przodkowie używali odwarów z jej korzeni jako substytut mydła. Odwar ten obficie się pieni i skutecznie oczyszcza ciało, swoimi własnościami przewyższa tradycyjne mydło, gdyż nie zaburza pH skóry. Obecnie korzeń mydlnicy stosowany jest w kosmetyce do wytwarzania niektórych past do zębów, szamponów oraz maseczek. Przydatny okazuje się przy włosach przetłuszczających się (jako szampon lub płukanka), cienkich i rzadkich czy oklapniętych (jako płukanka), a także u osób z wrażliwą skórą głowy (jako szampon). Zawarte w mydlnicy naturalne saponiny miękko i delikatnie oczyszczają nasze włosy, posiadają również właściwości odtłuszczające.
Następnym zbawiennym dla naszych włosów kosmetykiem jest Maska Regenerująca- Intensywna Kuracja. W jej składzie znajdziemy między innymi: oczar wirginijski, konopie siewne czy też olej żurawinowy. Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana L.) jest gatunkiem pospolicie uprawianym w polskich ogrodach i parkach. Rośnie jako niewysokie drzewko lub krzew o charakterystycznych żółtych kwiatach.
Woda oczarowa użyta w masce wykazuje działanie łagodzące podrażnienia, miejscowe zapalenia skóry i obrzęki oraz likwiduje negatywne skutki wpływu promieni UV. Przyśpieszając procesy regeneracji skóry skutecznie ją odmładza. Oprócz kosmetyków do włosów oczar znalazł zastosowanie także w innych kosmetykach pielęgnacyjnych. Dzięki zwartości garbników i flawonoidów używany jest do produkcji balsamów i kremów przeznaczonych do masażu ujędrniającego ciało, toników oraz maseczek.
Niemniej wartościowy dla pięknych i lśniących włosów jest olej konopny pozyskiwany z konopi siewnej (Cannabis sativa L.). W Polsce gatunek ten występuje na obszarach ruderalnych jako zawleczony i częściowo dziczejący z upraw. Nierafinowany olej uzyskujemy w wyniku tłoczenia na zimno nasion konopi. Jego skład jest wybitnie bogaty: zawiera ok. 75% niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) oraz witaminy A, D i E, fitosterole, fosfolipidy i minerały. Zielony kolor oleju jest wynikiem zawartości chlorofilu, który działa przeciwzapalnie i łagodząco.
Olej z konopii, dzięki wysokiej zawartości esencjonalnych kwasów tłuszczowych (EFA) wykazuje wybitne działanie odżywcze, przeciwalergiczne, regeneracyjne i przeciwstarzeniowe. Wpływa korzystnie na strukturę i wygląd skóry, która staje się bardziej elastyczna i uzyskuje ładniejszy koloryt, a wszelkiego typu podrażnienia i chorobowe stany zapalne (łuszczyca, AZS, egzema) ulegają złagodzeniu. Olej ten ma same zalety: świetnie rozsmarowuje się po skórze, jest łatwo absorbowany przez nią, a przy tym nie daje poczucia nadmiernej tłustości po aplikacji. Dzięki wysokiej zawartości kwasu linolowego wpływa na zwiększoną przepuszczalność naskórka oraz wykazuje zdolność głębokiej penetracji tkanek, co czyni go doskonałym nośnikiem substancji takich jak ekstrakty roślinne czy olejki eteryczne.
W Masce Regenerującej, obok oleju konopnego znaleźć możemy kolejny wartościowy olej- pozyskiwany z żurawiny. Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon Aiton) jest bliską krewniaczką naszej pospolicie rosnącej na borach bagiennych i torfowiskach żurawiny błotnej (Vaccinium oxycoccus L.). Olej żurawinowy jest doskonałym preparatem natłuszczającym przeznaczonym do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Dzięki bogatej zawartości takich minerałów jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedz, mangan i selen, wykazuje wzmacniające i odżywcze działanie na skórę głowy i włosy. Chroni ponadto włosy przed działaniem promieni UV oraz zanieczyszczeniami środowiska. Zastosowany odżywkach sprawia, że włosy stają się bardziej błyszczące i łatwiejsze w czesaniu. Oleje konopny i żurawinowy użyte w masce do włosów powodują, że włosy wyglądają zdrowo, są bardziej błyszczące i łatwiejsze w rozczesywaniu.
Jakie bogactwa prosto z polskiej łąki znajdziemy w Masce do Włosów Tłustych? Oto i one: łopian, skrzyp oraz pszenica, a także wymienione wcześniej: mięta i mydlnica. Łopian większy (Arctium lappa L.) jest rodzimym gatunkiem flory polskiej. W gwarze polskiej nazywany także jako: łopuch, głowacz, kostropień, topień, dziady. Kojarzony jest z uciążliwymi rzepami przyczepiającymi się w trakcie spacerów, jednak mało kto zna jego właściwości lecznicze i kosmetyczne. Łopian zawiera w składzie m.in. inulinę, białka, tłuszcze, fitosterole, glikozydy, saponiny, dużo siarki, fosforu i witaminy C. Ekstrakt z korzenia łopianu znakomicie działa na włosy: odnawia osłabioną i uszkodzoną ich strukturę, silnie odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, stymuluje porost, hamuje wypadanie. Zapobiega też nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy i włosów, likwiduje łupież. Łopian reguluje zaburzenia czynności skóry, odżywia ją, polepsza przemianę materii naskórka. Jest idealnym środkiem do pielęgnacji włosów zniszczonych przez częste farbowanie środkami chemicznymi lub trwałe ondulacje.
Od dawien dawna w babcinej apteczce zabraknąć nie mogło skrzypu. Płukanki z ziela stosowane są do dnia dzisiejszego na wzmocnienie włosów oraz dodanie im blasku. Skrzyp polny (Equisetum arvense) jest rośliną bardzo pospolitą na terenie całego kraju, aż po regiel górny. Rośnie na polach uprawnych i w ogrodach, na ugorach, przydrożach i rzadziej na łąkach. Skrzyp jest prawdziwą skarbnicą łatwo przyswajalnej krzemionki, oraz potasu, magnezu, kwercetyny i witaminy C. Ma niezwykłe właściwości pro-zdrowotne, hamuje procesy starzenia, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Stosowany w Masce do Włosów Tłustych nadaje włosom połysk i zapobiega ich wypadaniu, łagodzi także łupież oraz opóźnia proces siwienia.
Jednym z najpospolitszych zbóż uprawianych w Polsce jest oczywiście pszenica (Triticum L.). Nie wszyscy zdają sobie sprawę ze zbawiennego wpływu protein pszenicznych na nasze włosy. Działają regenerująco, odbudowują zniszczone wewnętrzne struktury włosa. Zapobiegają elektryzowaniu się włosów. Ważną właściwością białek pszenicy jest zapobieganie łamliwości włosów oraz rozdwajaniu ich końcówek, nadając im przy tym odpowiednie nawilżenie i elastyczność. Stosowanie kosmetyków z udziałem protein pszenicy pomaga zapewnić włosom nie tylko połysk, ale również zdrową, gładką fakturę i rozszerzenie objętości włosa.
Korzystając z naturalnych kosmetyków do pielęgnacji włosów pamiętajmy, że ich składniki nie są nam obce, „egzotyczne”, mnogość ich spotkać możemy w trakcie codziennego spaceru po okolicznych łąkach, lasach czy ogrodach. Dbajmy o nasze włosy z siłą natury!