Demakijaż płynem micelarnym, olejkiem czy żelem? Na co najlepiej postawić?
Demakijaż to podstawowa czynność w naszej pielęgnacyjnej rutynie. Niedokładny demakijaż lub, co gorsza, chroniczny brak zmywania makijażu na noc wywoła na naszej skórze wiele szkód. Brak odpowiedniego demakijażu powoduje, że nasze pory zatykają się, skóra się wysusza, a rzęsy osłabiają. Zmywanie makijażu to pierwszy krok, aby mieć gładką, pozbawioną niedoskonałości skórę, dlatego niezwykle ważne jest dobranie odpowiednich kosmetyków. Czym najlepiej zmywać makijaż?
Produkty do demakijażu
Na polskim rynku mamy naprawdę szeroki wachlarz dostępnych produktów do demakijażu. Od dobrze nam znanego mleczka do demakijażu czy płynu micelarnego, przez pianki czy żele, aż po olejek do demakijażu czy produkty dwufazowe. W tym całym gąszczu produktów łatwo się jednak pogubić. Bywa, że same nie jesteśmy pewne tego, który kosmetyk będzie dla nas odpowiedni i jaki produkt powinniśmy ostatecznie wybrać.
Aby poznać odpowiedź na to pytanie, powinnyśmy zwrócić uwagę na nasz rodzaj skóry, rodzaj produktu i jego skład. Wiele produktów sprawdza się przy każdym typie cery, warto jednak przed zakupem rzucić okiem na etykietę i upewnić się co do tego, jak dany kosmetyk sprawdzi się na naszej skórze. Jakich produktów do demakijażu używamy najchętniej i na jakie sposoby demakijażu się decydujemy?
Płyn micelarny
Jednym z najpopularniejszych produktów do demakijażu jest płyn micelarny. I nie bez powodu – to niezwykle skuteczny kosmetyk, który, w zależności od jego mocy, sprawdzi się zarówno przy delikatniej skórze jak i przy cerze przetłuszczającej się.
Odpowiednio dobrany płyn micelarny zmywa także wodoodporny i bardzo trwały makijaż. To dzięki micelom, czyli wodnym i tłuszczowym cząsteczkom. Usuwają one nie tylko makijaż, ale także pot czy sebum. Warto jednak uważać, ponieważ złe używanie płynu micelarnego może uszkodzić naszą skórę. Należy pamiętać też o tym, aby nie pocierać twarzy wacikiem nasączonym płynem micelarnym, a jedynie delikatnie przejeżdżać nim w dół. W ten sposób usuniemy zanieczyszczenia z skóry, jednocześnie jej nie podrażniając.
Olejek do demakijażu
Olejki służące do usuwania makijażu to raczej nowy trend w sferze beauty, ale już teraz cieszy się dużym gronem zwolenniczek. Olejek do demakijażu to produkt delikatny, ale jednocześnie niezwykle skuteczny w usuwaniu nawet bardzo mocnego makijażu. Dodatkowo, demakijaż wykonany olejkiem jest niezwykle przyjemny i nieinwazyjny. Olejki naturalne zawarte w składzie nie tylko usuną zanieczyszczenia, rozpuszczając podkład czy puder, ale także nawilżą naszą skórę.
Olejek do demakijażu dzięki swoim właściwościom pielęgnującym idealnie sprawdzi się w przypadku posiadaczek bardzo wrażliwej i suchej skóry. Warto jednak pamiętać o tym, że po użyciu olejku do demakijażu do poprawnego oczyszczenia należy użyć drugiego produktu na bazie wody, np. żelu czy pianki do mycia twarzy.
Żel do demakijażu
Żel do demakijażu idealnie sprawdzi się w przypadku osób z bardzo tłustą skórą, które obawiają się używać produktów na bazie oleju. Żel do demakijażu delikatnie usuwa makijaż, sebum, pot, a także resztki olejku do demakijażu, dlatego stanowią idealne połączenie w naszej demakijażowej rutynie.
Dodatkowo na rynku można znaleźć żele do demakijażu o różnych właściwościach, np. nawilżających czy kojących, dzięki czemu każda z nas może dopasować ten produkt odpowiednio do swoich potrzeb.
Sposoby demakijażu – demakijaż dwuetapowy
Co prawda można zmywać makijaż jednym produktem, takim jak żel do demakijażu czy płyn micelarny, jednak najbardziej skutecznym i dobroczynnym dla naszej skóry sposobem będzie demakijaż dwuetapowy. Polega on na użyciu najpierw produktu na bazie oleju, takiego jak olejek do demakijażu czy balsam do demakijażu, który usunie nasz makijaż, a następnie sięgnięciu po produkt na bazie wody.
Może być to żel do demakijażu czy też mycia twarzy lub delikatna pianka do mycia twarzy. Usuną one resztki makijażu i olejku, a także oczyszczą twarz z pozostałych zanieczyszczeń. Po wszystkim warto sięgnąć po produkt tonizujący, który przywróci prawidłowe pH naszej skórze.