gsgsrf

Szminka – porady praktyczne

Dobrze dobrana szminka podkreśla urodę, nadaje zmysłowości i dopełnia ubioru. Zanim zdecydujesz się na zakup i wybór odpowiedniego koloru pomadki poznaj kilka praktycznych rad.

Kolor pomadki

W celu powiększenia optycznego ust należy wybierać szminki o jasnych odcieniach. Analogiczny efekt osiągnie się nadając ustom połysku za pomocą błyszczyka.

Ciemne kolory pomadek powinny natomiast wybierać osoby o dużych ustach.

Ochrona przeciwsłoneczna

Pigmenty zawarte w szmince tworzą filtr ochronny przed promieniowaniem ultrafioletowym, który wystarcza do ochrony ust w okresie jesienno – zimowym.

W cieplejszej połowie roku lub podczas wyjazdów do ciepłych krajów należy stosować dodatkową ochronę na usta (faktor minimum 10).

Konserwanty w szminkach

Niemiecki Instytut ds. Oceny Ryzyka zwraca uwagę by nie stosować w szminkach konserwantu o nazwie triclosan.

W produktach dostępnych w Polsce najczęściej stosowanymi konserwantami w szminkach są parabeny, co do których nie zgłoszono zastrzeżeń, ale warto sprawdzić skład kupowanego produktu.

Alergia na pomadkę

Reakcje alergiczne po użyciu szminek wywołują zwykle wchodzące w skład produktu konserwanty, barwniki, substancje zapachowe.

Warto przeczytać skład uczulającego produktu i następnym razem wybrać pomadkę o innym składzie.

Pędzelek czy sztyft?

Wybór między sztyftem, a pędzelkiem zależy od naszych osobistych preferencji.

Makijażyści polecają rozprowadzanie koloru na ustach za pomocą pędzelka na końcu aplikatura. Zwracają uwagę na precyzyjność operacji która pozwala na idealne pomalowanie ust.

Zwiększ przyczepność koloru

Przed pomalowanie ust należy zadbać by były suche i gładkie. Nie mogą też być tłuste.

Kształt ust

Za pomocą konturówki wyznaczamy granice dla nałożenia późniejszego koloru oraz poprawiamy kształt ust.

Malowanie ust

Podstawowy błąd na który zwracają makijażyści, to zbyt gruba warstwa pomadki na ustach. Lepiej pokryć usta zbyt małą ilością szminki niż osiągnąć efekt klejących się warg.

Wysychanie szminki

Na całkowite wyschnięcie kolorowej szminki na ustach potrzeba około dwóch minut. Dopiero na suche usta nanosimy balsam lub błyszczyk.

Podczas schnięcia szminki usta powinny być lekko rozchylone by szminka wysychała równomiernie na całej powierzchni ust.

Trwałość koloru na ustach

W testach niemieckiej fundacji Warentest z 14 przebadanych pomadek, kolor na ustach badanych pań utrzymywał się maksymalnie przez 12 godzin.

Zgodnie z prawidłami sztuki makijażu po nałożeniu koloru, usta powinny zostać zaciśnięte na włożonej między nie chusteczce.

Zmywanie szminki

Najlepiej zmyć szminkę z ust kosmetykiem do demakijażu oczu.

Podobne wpisy