wylecz tradzik

10 sposobów na skuteczną walkę z trądzikiem

Trądzik, nie ważne czy młodzieńczy czy wieku dorosłego, to uciążliwy problem. Cera trądzikowa wymaga szczególnej uwagi – dokładne oczyszczanie i dobór odpowiednich kosmetyków dedykowanych dla skóry trądzikowej to podstawa.

Jak wspomóc leczenie trądziku domowymi sposobami? Podajemy 10 domowych i sprawdzonych sposobów na walkę z trądzikiem.

1. Odpowiednia dieta

Czy wiesz, że przyczyną nasilania się objawów trądziku może być nieodpowiednia dieta?

Jeśli zmagasz się z uporczywymi zmianami skórnymi to warto wiedzieć, które produkty jeść, a które wyeliminować ze swojej diety.

Unikaj wysoko przetworzonego jedzenia, fast-foodów, przekąsek typu chipsy oraz glutenu. Mogą one być przyczyną nasilania się objawów trądziku.

2. Znajdź równowagę żywieniową

Bardzo często przyczyną trądziku są niedobory lub nadmierne ilości jakichś substancji spożywczych.

Warto ze swojej diety wyeliminować produkty wysoko przetworzone a w ich miejsce wprowadzić świeże owoce i warzywa. Dostarczą one do organizmu niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Uzupełnią ewentualne niedobory i wspomogą oczyszczanie się organizmu.

3. Kosmetyki? Tylko te naturalne!

Kiedy masz cerę problematyczną to sięgasz po wszelkie kosmetyki dostępne na rynku. Niestety, niektóre z nich przynoszą tylko chwilową poprawę. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się czemu tak się dzieje?

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że w składzie niektórych kosmetyków nie znajdziemy praktycznie żadnej naturalnej substancji (nie wliczając w to wody). Środki chemiczne, którymi raczą nas producenci kosmetyków przynoszą chwilową poprawę, jednak ich działanie szybko słabnie.

Dlatego bardzo ważne jest aby zwracać uwagę na etykiety kosmetyków, w które chcemy zainwestować. Najlepszym wyborem są produkty naturalne, zawierające wyciągi i ekstrakty roślinne np. z bratka, rumianku czy pokrzywy.

Naturalne produkty wymagają od użytkownika regularnego stosowania, a na efekt trzeba chwilę poczekać jednak w ostatecznym rozrachunku cera oczyszcza się i wydzielanie sebum jest mniejsze. W efekcie tego skóra staje się promienna, oczyszczona, i co najważniejsze, objawy trądziku są znacznie złagodzone.

4. Dobieraj odpowiednie kosmetyki kolorowe

Każda dziewczyna zmagająca się z trądzikiem dokłada wszelkich starań aby zamaskować stan swojej skóry.

Kluczem do sukcesu są odpowiednio dobrane kosmetyki do makijażu, ze szczególnym uwzględnieniem podkładów, korektorów i pudrów.

Wybieraj kosmetyki komedogenne, czyli takie, które nie zapychają porów skóry. Dobrym wyborem będą podkłady, korektory i pudry na bazie składników mineralnych. Oprócz dobrego efektu krycia bez obawy o zatkane pory, usuną też nadmiar sebum, które skóra wydziela przez cały dzień.

W aptekach dostępne są serie specjalne serie dermokosmetyków do makijażu, które oprócz dobrego efektu krycia, wyrównywania koloru skóry i pochłaniania nadmiaru sebum łagodzą objawy trądziku.

Jeśli twoim problemem jest ziemista cera lub blizny potrądzikowe, to warto zainwestować w korektor pigmentowy, najczęściej w kolorze zielonym, który optycznie poprawi i wyrówna koloryt cery.

Pamiętaj! Jeśli masz cerę problematyczną to nigdy nie oszczędzaj na dobrych kosmetykach.

5. Nawilżanie to podstawa

Dobre nawilżanie sprawi, że objawy trądziku mogą zostać złagodzone. Oczywiście w tym celu należy używać odpowiednio dobranych do rodzaju cery kosmetyków.

Niestety popularne środki przeciwtrądzikowe najczęściej wysuszają skórę, czego efektem jest nadmierne wydzielanie sebum. Dlatego trzeba pamiętać o jednej ważnej zasadzie: im lepiej cera nawilżona, tym mniej sebum wydziela.

Dobrym wyborem będą kremy nawilżające do twarzy na bazie gliceryny albo kwasu hialuronowego.

Ważne jest też uzupełnianie płynów w organizmie. Pamiętaj, aby wypijać co najmniej 2 litry czystej wody dziennie.

6. Nie dotykaj swojej twarzy!

Im więcej pryszczy wyskakuje tym częściej dotykamy swojej twarzy – pewnie niejedna osoba z cerą trądzikowa potwierdzi, ze tak robi.

Jest to ogromny błąd. Im częściej dotykasz swoją twarz, tym samym zanieczyszczając ją, tym bardziej nasilają się objawy trądziku.

Ważne jest też aby często wymieniać swoją poszewkę na poduszkę, co najmniej raz w tygodniu. Rozwijają się na niej bakterie, które w kontakcie ze skórą twarzy powodują rozwój ognisk trądzikowych, głównie na policzkach.

Warto też dbać o higienę innych przedmiotów, które mają styczność z Twoją twarzą, np. telefonów komórkowych.

7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce

Niewielka ilość słońca może nieznacznie zredukować trądzik, jednak jego nadmierna ilość spowoduje istny wysyp na twojej twarzy.

Szczególnie ludzie z cerą trądzikową, która najczęściej jest też wrażliwa, powinni zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

Należy wybierać lekkie kremy z wysokim filtrem, które są dedykowane do cery problematycznej.

8. Aktywność fizyczna na trądzik?

Jak najbardziej tak! Częsta aktywność fizyczna poprawia metabolizm, dzięki czemu z organizmu szybciej usuwane są zbędne produkty przemiany materii np. kwasy.

W czasie aktywności fizycznej organizm jest dotleniony, „wypaca” wszystko co zbędne w organizmie, wymaga ciągłego nawadniania dzięki czemu skóra staje się nawilżona i jędrna.

Dzięki temu objawy trądziku zostają złagodzone, a niekiedy nawet zupełnie wyeliminowane.

Warto jest wskoczyć w buty sportowe i zrobić okrążenie po osiedlu, zwłaszcza kiedy jest o sposób walki piękną cerę!

9. Zrezygnuj z palenia papierosów i alkoholu

Nikotyna i alkohol zatruwają nasze ciało, co objawiać się może poprzez uporczywy trądzik.

Dla własnego zdrowia i dla pięknej cery porzuć te zgubne nałogi. Pozytywne efekty swojej decyzji zaczniesz dostrzegać niemalże natychmiastowo!

10. Zredukuj stres

Brzmi to może co najmniej dziwnie, ale objawy trądziku mogą nasilać się w sytuacjach stresowych.

Problemy w pracy, trudna klasówka lub egzamin? Najlepsze co możesz dla siebie zrobić to wyluzować!

Im mniej się zamartwiasz i stresujesz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że na Twojej twarzy pojawią się nieestetyczne wypryski.

Trądzik to problem, z którym zmagają się miliony ludzi na całym świecie. Podstawą jest dbanie o swoją cerę z pomocą przeznaczonych do tego, odpowiednich kosmetyków. Jednak podstawowe leczenie możesz wspomóc poprzez odpowiednie nawyki i zmianę stylu życia.

Trądzik da się złagodzić, trzeba tylko znać na to odpowiednie sposoby. Mam nadzieję, że szczególnie pomocne okażą się te przedstawione w powyższym tekście.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *