dobra kosmetyczka

Czy farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe?

Ciąża to okres burzliwych zmian – nasze hormony szaleją na czym często cierpi nasza cera i włosy. Niezależnie od kondycji i samopoczucia każda z nas ma potrzebę, by czuć się atrakcyjnie, dlatego dzisiejszy post poświęcam tematyce urody, a dokładniej dbania o włosy podczas ciąży. Dzisiaj obalamy wszystkie mity począwszy od farbowania włosów, po ich wypadanie w trakcie ciąży. Zapraszam do lektury!

Czy można farbować włosy podczas ciąży?

Farbowanie włosów podczas ciąży to kontrowersyjny temat, z którym zmagam się za każdym razem, gdy moja klientka spodziewa się dziecka. Badania nie wykazują bezpośredniego, negatywnego wpływu farbowania na przebieg ciąży oraz rozwój dziecka. Jednakże musimy zastosować się do podstawowych zaleceń, aby móc w bezpieczny sposób cieszyć się piękną fryzurą. Przede wszystkim należy unikać wdychania amoniaku, który jest związkiem toksycznym i szkodliwym dla przyszłych mam. Z tego względu lekarze i specjaliści odradzają farbowania włosów w pierwszym trymestrze, kiedy płód jest najbardziej zagrożony na działanie czynników zewnętrznych i wrażliwy. Ponadto zawsze możemy poprosić w salonie o używanie farb delikatnych, nie zawierających szkodliwych substancji. Jeżeli nasza skóra jest wyjątkowo wrażliwa możemy zastosować refleksy czy baleyage, podczas których nie ma bezpośredniej styczności farby ze skórą.

Czy to prawda, że podczas ciąży włosy mają tendencję do wypadania?

Wręcz przeciwnie! Oczywiście zdarzają się różne sytuacja i reakcja organizmu jest indywidualną kwestią każdej z nas, ale generalnie włosy w ciąży wzmacniają się, robią się grubsze i mają naturalny, zdrowy połysk. W tym okresie włosy cechują się zwiększona ilością cebulek, które znajdują się w stanie wzrostu Związane to jest ze zwiększonym poziomem estrogenu we krwi, który jest odpowiedzialny za lepsze odżywianie włosów. Problem pojawia się po ciąży, kiedy włosy mają tendencję do wypadania, co jest naturalną reakcją organizmu. Wypadają te włosy, które rosły pod wpływem zwiększonego poziomu estrogenu.

Jak możemy dbać o włosy, aby uniknąć nadmiernego wypadania?

Tak, jak wspominałam wypadanie włosów po urodzeniu dziecka jest jak najbardziej naturalnym procesem i nie powinnyśmy się tym przejmować. Aby zminimalizować negatywne skutki, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę i pielęgnacje już w trakcie trwania ciąży. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków z naturalnym składem. Po urodzeniu dziecka pomogą maski głęboko odżywiające i regenerujące włosy, a po zakończeniu karmienia także suplementy czyli tabletki wzmacniające cebulki włosów, bogate w kwasy aminowę, witaminę B oraz proteiny ryżowe. Bez obaw już niedługo znowu będziecie cieszyć się piękną i bujną fryzurą!

Komentarz czytelniczki: W ciąży należy bardzo ostrożnie podchodzić do wszelkich nowości wykonywanych na włosach jak i na skórze Ponieważ nawet te zabiegi, które wcześniej nas nie podrażniały ani nie uczulały w ciąży mogą powodować podrażnienia i alergie. Dlatego najlepiej zrobić zawszę próbę uczuleniową na farbę do włosów lub hennę w salonie kosmetycznym. Zaleciłabym także farbowanie włosów farbami delikatnymi bez amoniaku tak jak to było napisanie w powyższym tekście. Z farbowaniem w ciąży trzeba uważać jeszcze z jednego powodu. Po przez wahania hormonalne nie tylko skóra głowy jest bardziej wrażliwa, ale czasem włosy mogą zrobić nam psikusa, czyli albo farba nie będzie chciała zafarbować nam włosów albo kolor może nie wyjść taki jak zwykle. Ach te hormony  Pozdrawiam

Podobne wpisy