kobieta pielęgnująca włosy

Od jakich kosmetyków najlepiej zacząć świadomą pielęgnację włosów?

Świadoma pielęgnacja włosów wymaga stosowania wielu kosmetyków, które dostarczają kosmykom cennych substancji odżywczych. Na początku może to być dość skomplikowane. Od jakich preparatów warto zacząć świadome dbanie o włosy?

Czym jest świadoma pielęgnacja włosów?

Świadoma pielęgnacja włosów, powszechnie nazywana też włosingiem, polega na stosowaniu kosmetyków, które zawierają różne substancje odżywcze, w proporcjach i częstotliwości dostosowanych do własnych potrzeb. Trzeba bowiem wiedzieć, że odżywki bazują na trzech grupach substancji:

  • proteiny – budują włosy,
  • humektanty – odpowiadają za nawilżenie,
  • emolienty – zabezpieczają włosy przed czynnikami zewnętrznymi.

Na rynku istnieją preparaty zawierające wszystkie trzy grupy składników, a także te podzielone na konkretne rodzaje. Każde włosy są inne, dlatego niektóre z nich wymagają zwiększonej podaży protein, a inne – emolientów czy humektantów.

Świadoma pielęgnacja włosów – od czego zacząć?

W świadomej pielęgnacji włosów zdecydowanie największe znaczenie ma określenie rodzaju posiadanych kosmyków i już na tej podstawie wstępne określenie składników, których potrzebujesz najbardziej. Te z kolei odnajdziesz przede wszystkim w odżywkach i maskach. To właśnie one zawierają wspomniane składniki. Na rynku znaleźć można odżywki łączące w sobie substancje ze wszystkich grup, jednak znacznie lepiej zdecydować się na te pojedyncze. W sklepach coraz częściej pojawiają się bowiem produkty typowo proteinowe, humektantowe czy emolientowe.

Posiadanie osobnych, trzech odżywek pozwala na znacznie łatwiejsze ustalenie proporcji dostosowanych do potrzeb włosów danej osoby. Co ważne – nie zniechęcaj się! Świadoma pielęgnacja wymaga bowiem wielu prób i błędów, by uzyskać oczekiwany, wymarzony efekt.

W uzyskaniu prawidłowej kondycji włosów niezbędne są nie tylko odżywki, lecz także wiele innych kosmetyków, jak olejki zabezpieczające końcówki czy stylizatory (w przypadku włosów kręconych). Warto wprowadzić je do pielęgnacji z biegiem czasu, gdy dana osoba osiągnie już odpowiedni balans pomiędzy składnikami odżywczymi i będzie gotowa na dalsze zgłębianie włosingu – mówi specjalista ze sklepu AlePerfumeria.

kobieta trzymająca olejek do włosów

Jak stosować odżywki w świadomej pielęgnacji?

Rozpoczynając swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją, warto zaopatrzyć się we wszystkie trzy rodzaje odżywek. Zwykle stosuje się dwie podczas jednego mycia – proteinową i emolientową lub humektantową i emolientową. Dlaczego akurat w ten sposób? Emolienty, czyli oleje, jednocześnie zabezpieczają włosy przed czynnikami zewnętrznymi, jak również tworzą barierę, przez którą nie „uciekają” z kosmyków proteiny czy składniki nawilżające. To dlatego mogą pojawiać się podczas każdego mycia. Częstotliwość używania pozostałych składników zależy przede wszystkim od potrzeb włosów.

Jeśli pasma są spuszone, prawdopodobnie używasz zbyt dużo humektantów. Włosy bez odpowiedniej ilości protein stają się matowe, mało elastyczne i przyklapnięte. Nadmiar emolientów objawia się tłustymi kosmykami pomimo ich częstego mycia.

Świadoma pielęgnacja wymaga prób i błędów

Często uzyskanie odpowiedniego balansu pomiędzy poszczególnymi składnikami wymaga nawet kilku tygodni prób. Warto obserwować swoje włosy i reagować na niedobory czy nadmiary konkretnych substancji. Z czasem nabierzesz coraz większej wprawy w obchodzeniu się z własnymi kosmykami. Wówczas możesz pozwolić sobie na odżywki, które łączą w sobie różne grupy składników, a nawet samodzielnie modyfikować gotowe produkty. Będzie to też czas, by wprowadzić do pielęgnacji pozostałe kosmetyki, pozwalające np. na wydobycie skrętu. Rozpocznij swoją przygodę w drodze po zdrowe i piękne włosy pełne naturalnego blasku.

Podobne wpisy