pedicure

Pedicure i pielęgnacja stóp

Pedicure to zabieg kosmetyczny, któremu poddawane są paznokcie u stóp. Zobacz film instruktażowy jak w domowych warunkach pielęgnować stopy i pięty.

Choć stopy w naszym klimacie zwykle zakryte są butami, nie należy zapominać, iż mają ogromne znaczenie dla zdrowia. Stopy utrzymują ciężar całego ciała i tym samym są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne. Niedostatecznie izolowane od podłoża przyspieszają wychłodzenie organizmu, czego następstwem mogą być przeziębienia i choroby.

Kiedy odkryjemy stopy ich wygląd zawsze zwraca uwagę. Aby stopy były estetyczne i zadbane należy codziennie je myć oraz natłuszczać oliwką lub odpowiednio dobranym preparatem. Dodatkowo, raz w tygodniu warto wykonać peeling, a raz w miesiącu pedicure. Zabiegi pielęgnacyjne stóp wpływają nie tylko na poprawienie wyglądu, ale także dezynfekują skórę, która ma bezpośredni kontakt z podłożem.

Pedicure jako zabieg

Pedicure jest to zabieg pielęgnacyjny paznokci stóp oraz okalającego ich naskórka.

W gabinetach kosmetycznych mamy całą serię zabiegów pedicure spa do wyboru. Pedicure spa to profesjonalnie wykonany pedicure plus prawdziwa kuracja odświeżająco – odżywiająca dla stóp.

Usuwamy z płytki paznokcia wszelkiego rodzaju lakiery i odżywki. Naskórek wokół paznokci musi być starty – do tego używana jest specjalna tarka kamienna do wykonywania zabiegów pedicure. Naskórek zostaje starty na sucho. Po wykonaniu tej czynności, stopy moczymy w ciepłej wodzie z dodatkiem preparatu zmiękczającego skórę i paznokcie, jednak nie należy stóp moczyć dłużej niż pół godziny. Warto ten czas wykorzystać na zrelaksowanie nie tylko stóp, ale i całego ciała.

Po kąpieli, znów używamy tarki kamiennej (może być też pumeks), którą ścieramy wszelki pozostały zgrubiały naskórek. Po starciu naskórka, na stopy nanosimy peeling w kremie, masujemy przez kilka minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą. Stopy osuszamy i przystępujemy do kolejnego kroku, jakim jest obcięcie paznokci.

Do obcięcia paznokci używamy odpowiednio dobranych cążek. Paznokcie ścinamy na prosto, nie zaokrąglając przy tym boków. Zmniejsza to ryzyko wrastania paznokci.

Po obcięciu, paznokcie delikatnie piłujemy – możemy bardzo ostrożnie zaokrąglić boki paznokcia. Następnie nanosimy na stopy preparat zmiękczający skórki i odsuwamy skórki drewnianym patyczkiem – trzeba to robić bardzo ostrożnie, aby nie naruszyć naskórka i paznokcia. Odstające skórki można obciąć.

Paznokcie przecieramy i są one gotowe na naniesienie odżywki, czyli lakieru – bazy. Po wyschnięciu odżywki, malujemy paznokcie na pożądany kolor – nanosimy dwie warstwy lakieru, przy czym po każdej warstwie czekamy aż lakier wyschnie. Na koniec malujemy paznokcie utrwalaczem i gotowe.

Wyróżniamy trzy rodzaje pedicure:

Kosmetyczny – czyli taki, którego celem jest nadanie estetycznego wyglądu paznokciom i skórkom wokół paznokci stóp, poprzez wykonanie wszystkich czynności zabiegu pedicure.

Leczniczy – to pedicure, który wygląda tak samo jak kosmetyczny, z dodatkiem usunięcia zdrowotnych niedogodności stóp, takich jak nagniotki, modzele i wrastające paznokcie.

Biologiczny – wygląda on tak samo jak pedicure kosmetyczny, z tym, że do jego wykonania nie używa się narzędzi wykonanych z metalu, a drewnianych czy aluminiowych.

Pedicure a tipsy

Jeżeli chcemy nadać naszym paznokciom specjalny wygląd, możemy zdecydować się na tipsy na paznokcie. Najlepiej zabieg taki wykona kosmetyczka specjalizująca się w tego typu zabiegach.

Na przygotowany wcześniej paznokieć naniesiony zostaje żel. Następnie jest utrwalany specjalnym laserem. Dopiero , następnie na żel przyklejone zostają tipsy. Paznokcie takie są znacznie mniej podatne na złamania i dużo bardziej utrwalone. Na tipsy można nanieść lakier i ozdobić wg własnego uznania.

Pięty też mogą być piękne

Po całym dniu „na nogach” pięty są zmęczone, skóra jest wysuszona i często zniszczona. Jak prawidłowo dbać o pięty?

Podstawa to nawilżanie i zmiękczanie pięt, które zapobiega powstawaniu zgrubiałego naskórka i pęknięć na piętach. Pięty należy codziennie kąpać (około półgodziny). Warto prócz mydła dodać do kąpieli napar z ziół (może być rumianek, szałwia, mięta). Po wysuszeniu nanosimy peeling w kremie. Dzięki temu pozbędziemy się zgrubiałego i zrogowaciałego naskórka. Jeśli naskórek nie ulegnie peelingowi, warto użyć kamiennej tarki lub pumeksu.

Na koniec, na osuszone wcześniej stopy nanosimy krem – najlepiej z zawartością witaminy A i allantoiny – stopy dłużej zachowają świeżość i będą odporniejsze na codzienne trudy.

Podologia – czym jest?

Problemy i choroby stóp dotykają większości ludzi. Najczęstsze przypadłości to wszelkiego rodzaju deformacje stóp i palców u stóp (bardzo częste jest występowanie tzw. halusków), narośle na stopach (np. modzele, brodawki i odciski), oraz dolegliwości paznokci, czyli np. paznokcie wrastające, grzybicze paznokcie i inne dolegliwości. Diagnostyką i leczeniem m.in. właśnie chorób stóp zajmują się lekarze padolodzy i to właśnie do nich należy się udać w przypadku problemów ze stopami.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *