Zimowa pielęgnacja cery
Czas zimowy to czas, kiedy skóra twarzy wymaga szczególnego traktowania. Mróz, wiatr i suche powietrze mogą wywierać znaczny wpływ na stan cery. Co zrobić, by skóra jak najmniej ucierpiała zimą?
Główną przyczyną zimowych kłopotów z cerą są nagłe i duże zmiany temperatury. O ile całe ciało możemy ubrać i osłonić przed mrozem, o tyle skóra twarzy wciąż pozostaje odkryta. Dodatkowo twarz wciąż doznaje szoku termicznego, kiedy z ujemnej temperatury na zewnątrz jest gwałtownie przestawiana na ciepłe i suche od ogrzewania powietrze w pomieszczeniach.
Aby pomóc skórze przetrwać ten ciężki dla niej okres, najlepiej zaopatrzyć się w dobry krem, najlepiej tłusty lub półtłusty. Przy wyborze najlepszego należy dokładnie sprawdzić jego skład. Dobry krem musi mieć w składzie witaminę A i C, które zapobiegają wysuszaniu skóry. Dodatkowo musi zawierać składniki wytwarzające powłokę ochronną, czyli oleje roślinne, mineralne, woski, masła (kakaowe, shea itp.). Nie można też zapomnieć o filtrach UV, promienie słoneczne zimą są tak samo szkodliwe jak latem.
Istotnym elementem zimowej pielęgnacji cery jest również odpowiednia dieta. Powinna ona zawierać w witaminy (głównie z grupy B oraz C, E, A), które dostarczają organizmowi energii, oraz zwiększają jego odporność. Znaczące jest także spożywanie protein i minerałów. Nie można również zapomnieć o piciu dużej ilości wody.
Trzeba też pamiętać o specjalnej ochronie najbardziej delikatnych miejsc naszej twarzy, a mianowicie ustach i okolicach oczu. Zimne powietrze i wiatr powodują pękanie i nieprzyjemne pierzchnięcie ust, dlatego należy używać pomadek ochronnych, które właściwie natłuszczą usta i spowodują, że będą one gładkie. Okolice oczu też należy traktować priorytetowo, dlatego, że skóra w tym miejscu jest cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia.
Podczas zimowej pielęgnacji twarzy trzeba pamiętać, by nie używać do mycia mydła i preparatów myjących z zawartością alkoholu. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się delikatne żele i mleczka. Dodatkowo raz w tygodniu warto wykonać delikatny peeling, który spowoduje, że stary naskórek szybciej zostanie zastąpiony nowym i zdrowym.
Naturalnie nie tylko zimno i wiatr mają wpływ na naszą cerę. W zamkniętych pomieszczeniach koniecznie trzeba zwrócić uwagę na właściwe nawilżenie powietrza. Podkręcone kaloryfery, praca przy komputerze, skutecznie wysuszają skórę. Należy pamiętać o możliwie częstym wietrzeniu i korzystaniu z nawilżaczy powietrza, np. na grzejniki.