Czy wiesz jaką masz cerę?

Cera sucha jest lekko napita i matowa. W nielicznych przypadkach może się łuszczyc i wydaje się szorstka. powodem tego zjawiska jest to, że gruczoły łojowe nie wytwarzają dostatecznej ilości tłuszczu i nie posiada naturalnej warstwy chroniącej przed wiatrem i zimnem. Przy tym rodzaju cery zmarszczki są widoczne wcześniej niż przy cerze tłustej, gdyż z upływem czasu poziom wydzieliny gruczołów łojowych jeszcze bardziej się zmniejsza.

Cera tłusta jest elastyczna i błyszcząca. Często wygląda blado i wydaje się ziemista czego powodem jest zbyt gruba warstwa rogowa.

Gruczoły łojowe wytwarzają dużą ilość tłuszczu a następstwem są rozszerzone pory, wągry i wypryski. Po 25 roku życia ilość wydzielanego łoju zmniejsza się, ale mimo wszystko jest tak duża aby nie tworzyły się zbyt głębokie zmarszczki.

Cera mieszana występuje gdy na czole, nosie i brodzie jest błyszcząca i tłusta (tak zwana strefa T), a w pozostałych partiach twarzy sucha. Ten rodzaj cery jest rozpoznawany najczęściej co jest to zupełnie normalne. Tłusty obszar zawiera gruczoły łojowe, które chronią przed zimnem i wiatrem.

Nasza skóra nie jest taka sama przez cały rok. Zaburzenia hormonalne, stresy, słońce i centralne ogrzewanie wpływają na jej wygląd i ogólny stan. Często przed cyklem miesiączkowym cera staje się bardziej tłusta czego efekty obserwujemy po przez pojawiające się wypryski. Dlatego codzienna pielęgnacja powinna być dostosowana do aktualnego stanu naszej cery. Jak sprawdzić jej aktualny stan? Przeprowadźmy mały test: umyj twarz mydłem, spłukuj dokładnie woda i wytrzyj. Po dwóch godzinach sprawdź jak wygląda. Jest sucha a może tłusta i błyszcząca. W pozostałych artykułach opisałam jak pelengować cerę.

Zobacz też: Jak pielęgnować cerę problematyczną?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *