Jak rozpoznać jaką mamy cerę i czym ona się charakteryzuje?
Posiadanie zdrowej, gładkiej cery zależy w dużej mierze od jej właściwej pielęgnacji i jest o tyle istotne, że ładna cera może przy odpowiednim makijażu skompensować pewne braki urody. Twarz współczesnej kobiety nie musi odpowiadać klasycznym kryteriom, przede wszystkim powinna być interesująca o młodej i zadbanej cerze.
Pielęgnowanie skóry musi być jednak zróżnicowane w zależności od typu cery i wieku osoby. Rozpoznanie rodzaju cery jest sprawą tylko pozornie łatwą i lepiej polegać tu na ocenie dobrej kosmetyczki lub lekarza dermatologa. Nie można przy tym opierać się na diagnozie sprzed kilku lat, gdyż z wiekiem cera ulega fizjologicznym zmianom: z tłustej w młodości przechodzi w mieszaną, albo z prawidłowej – w suchą.
W nowoczesnych gabinetach kosmetycznych lekarz dermatolog stosuje często do rozpoznania typu cery specjalny aparat (dermaskop), który dzięki wielokrotnemu powiększeniu pozwala wyraźnie dostrzec wszelkie cechy i defekty skóry. Istnieje też domowy sposób określający – lecz tylko w przybliżeniu – rodzaj cery.
Należy dokładnie umyć twarz (wodą i mydłem) i odczekać około 2-3 godziny. Następnie cienką bibułkową serwetkę starannie przyciskamy do twarzy. Jeżeli serwetka będzie cała pokryta drobnymi, tłustymi plamkami, oznacza to cerę tłustą. Plamy występujące tylko w określonych miejscach, np. na czole, nosie, brodzie świadczą, że mamy do czynienia z cerą mieszaną. Gdy serwatka pozostanie prawie zupełnie sucha, cera jest prawidłowa lub sucha. Jeszcze raz podkreślamy, że ten domowy test nie wykaże wszystkich ewentualnych defektów cery.
Cera prawidłowa jest zjawiskiem niesłychanie rzadkim, występującym przede wszystkim u dzieci i bardzo młodych dziewcząt. U kobiet jest niezwykle cennym darem natury. Cera prawidłowa charakteryzuje się gładkością, barwą beżoworóżową, umiarkowanym natłuszczeniem, elastycznością. Nie występują na niej zaskórniki, grudki, przebarwienia pigmentacyjne czy rozszerzone naczynia krwionośne. Jest to jednocześnie cera, o którą należy bardzo starannie dbać, gdyż z łatwością przechodzi w skórę suchą.
Cera sucha jest bardzo delikatna, wrażliwa na szereg czynników atmosferycznych, jak słońce, wiatr i mróz. Reaguje natychmiast na wodę, szczególnie chlorowaną oraz mydło, dlatego wymaga szczególnej troski. Jest to zawsze skóra cienka o barwie różowo-żółtawej, skłonna do łuszczenia się i wszelkiego rodzaju podrażnień. Przy zastosowaniu wody i mydła odczuwa się wyraźne, a często bolesne napięcia naskórka. Mimo iż u kobiet młodych jest to cera ładna, to trzeba sobie zdać sprawę, że bez prawidłowego i systematycznego pielęgnowania będzie bardzo szybko ulegać procesom starzenia się.
Cera tłusta jest bardzo często spotykana u młodych dziewcząt i młodych kobiet. Charakteryzuje się dość dużym połyskiem, szaro-żółtawym kolorytem, rozszerzonymi porami, skłonnością do tworzenia się zaskórników, grudek, a czasami – w młodym wieku – ropnych wyprysków. Skóra tłusta jest wprawdzie mniej wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych i chemicznych, ale stosunkowo łatwo ulega zakażeniom bakteryjnym. Mimo, że jest to cera o nieświeżym kolorycie, o wiele dłużej utrzymuje ona gładkość i elastyczność.
Cera mieszana występuje dość często i jest trudna do pielęgnowania – wymaga większego nakładu pracy i czasu, gdyż składa się jednocześnie z cery tłustej, przeważnie w obrębie środkowej partii twarzy (czoło, nos, broda) oraz prawidłowej (u osób bardzo młodych) lub suchej u starszych – w partiach bocznych (policzki, skronie). Z tego względu osoby o cerze mieszanej powinny stosować, uwzględniając różnice, kosmetyki przeznaczone dla cery tłustej i kosmetyki dla cery prawidłowej czy suchej.