kobieta z problematyczną cerą a kosmetyka

Jak pielęgnować cerę problematyczną?

Posiadaczki cery problematycznej doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. Cera problematyczna to taka, która ma skłonności do nadmiernego wydzielania się sebum, a także do trądziku i innych niedoskonałości. Okazuje się jednak, że wiele kobiet nie do końca wie, jak odpowiednio dobrać kosmetyki do pielęgnacji i przestać ukrywać cery pod grubą warstwą makijażu. Wobec tego jak powinno się pielęgnować cerę problematyczną?

Poznaj swój typ cery problematycznej

Pielęgnacja cery problematycznej z pozoru nie wydaje się zbyt skomplikowanym zadaniem. Jednak rzadko kiedy możemy na rynku spotkać się z kosmetykami do tego typu cery. Dlaczego? Otóż określenie „cera problematyczna” odnosi się zarówno do cery tłustej jak i cery trądzikowej. Kluczem w dobraniu odpowiednich kosmetyków jest więc jej poprawne rozpoznanie. W związku z tym:

  • cera tłusta – produkuje ona znaczne ilości sebum i ma tendencję do błyszczenia się. Co ciekawe cera tłusta może cechować się np. suchymi policzkami, a nadmiar sebum będzie występował jedynie w strefie T, czyli okolicy broda, czoła oraz nosa. Często pojawiają się na niej również zaskórniki, a także widoczne są rozszerzone pory.
  • cera trądzikowa – to najpopularniejszy rodzaj cery problematycznej. Większość osób zmaga się z nią w trakcie okresu dojrzewania, jednak nie jest to regułą. Charakteryzuje się ona dużą ilością wyprysków i niedoskonałości. Dodatkowo wydziela ona nadmiar sebum, przez co staje się tłusta i lepka. Nadmiar sebum prowadzi do namnażania się bakterii na powierzchni skóry, a w efekcie do stanów zapalnych.

Jak pielęgnować cerę problematyczną?

Pielęgnowanie cery problematycznej powinno być zajęciem rutynowym, które odbywa się przy pomocy idealnie dopasowanych kosmetyków. W przypadku cery tłustej zaleca się przede wszystkim stosowanie odpowiednich żeli do mycia i toników w typie oil-free. Są to produkty beztłuszczowe, które dodatkowo nie zapychają porów. Niezbędne okazuje się również dobranie kremu o działaniu matująco-nawilżającym. Posiadacze cery tłustej powinni wystrzegać się kosmetyków przesuszających z alkoholem w składzie, gdyż mogą one spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Warto aplikować na noc krem, który reguluje wydzielanie sebum o lekkiej i szybko wchłaniającej się konsystencji.

Przydatny może okazać się delikatny peeling złuszczający, który pomoże uporać się z zaskórnikami. W przypadku cery trądzikowej idealnie sprawdza się naturalna pielęgnacja. Tego typu kosmetyki zwykle wykazują działanie przeciwzapalne i są niezwykle delikatne. Co więcej warto postawić na te produkty, które mają w swoim składzie siarkę, gdyż wykazuje ona silne działanie przeciwtrądzikowe. Kosmetyki na bazie rumianku lub czystka, które dogłębnie oczyszczą i uspokoją  trądzikową cerę problematyczną. Przydatny okaże się również peeling enzymatyczny, który delikatnie usunie martwy naskórek, a przy tym nie naruszy krostek i wyprysków. Jeśli został dobrany odpowiedni tonik, to warto przemywać nim skórę kilka razy na dzień, a nie tylko rano i wieczorem. Posiadaczki cery problematycznej, trądzikowej, powinny również unikać zbyt ciężkiego makijażu, by nie zapychać porów.

Podobne wpisy